Ferman KARAÇAM

Ferman KARAÇAM – Şair-Yazar

1955 yılında Ardahan’da doğdu. İlk ve Orta Okulu Ardahan’da, liseyi 1975 yılında Erzincan’da bitirdi. 1976 yılında İstanbul da Mensucat Santral Fabrikasında Elektrik Teknisyeni olarak çalıştı, aynı yıl girdiği üniversite sınavını kazandı ve üniversiteye kaydoldu. 1982 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Mezuniyet tezi olarak George Sand’ın Les Lettres d’un Voyageur adlı eserinden Alfred de Musset’ye yazdığı Alfred de Musset’ye mektuplar (Lettres a Alfred de Musset) adlı eserini tercüme etti. Üniversite öğrenimi sırasında bazı Kültür, Sanat ve Edebiyat dergilerini çıkarıp yöneticiliğini yaptı. Ayrıca yine bu dönemde yazdığı “Moro da ki Yabancıya Özlem“ adlı şiiriyle Türkiye birinciliği ödülü aldı. Lise öğrenimi sırasında Erzincan, Üniversite öğrenimi boyunca da Erzurum Belediyesinde Elektrik Teknisyeni olarak çalıştı ve hem Lise hem Üniversite öğrenimini çalışarak tamamladı. Askerliğini Diyarbakır’da 1984 yılında yedek subay olarak yapan Karaçam,1985–1987 yıllarında İlim ve Sanat Dergisinde yayın müdürlüğü görevinde bulundu. İlim Sanat Dergisinde; kültür, sanat, edebiyat ve iletişim konularında birçok makalesi bulunan Karaçam ayrıca yine bu ve benzeri konularda alanında uzman ve tanınmış kişilerle çok sayıda röportaja imza attı. Aynı dönemde Milli Gençlik Vakfı (MGV) İstanbul/Üsküdar şubesinde yöneticilik yaptı. Vakfın iletişim, eğitim ve sosyal konularda sorumluluğunu üstlendi, çok sayıda ulusal ve uluslararası panel ve konferanslar düzenledi, bu etkinliklerde panelist ve yöneticilikler yaptı. 1987’de Gül çocuk Dergisi’ni kurdu ve yönetti. Gül Çocuk Dergisinde çocuk, sevgi, ahlaki değerler, eğitim-öğretim üzerine çok sayıda şiir, makale, inceleme, araştırma ve röportajları yayımlandı. 1988 yılında İslam Dergisinin Yazı İşleri Müdürü oldu. 1989’da İlim ve Sanat, İslam Dergisi, Gül Çocuk, Kadın ve Aile, dergilerinin yayımından sorumlu Genel Koordinatör olarak çalıştı ve bu dergilerdeki yöneticiliğinin yanında yazı ve röportaj faaliyetlerini sürdürdü.

Birçok Vakıf, Dernek ve eğitim kuruluşunda kurucu, yönetici ve danışman olarak görev yaptı. 1990–1997 yılları arasında İslam Ansiklopedisi’nde (TDV) yöneticilik yaptı. Ünlü şarkiyat âlimleri üzerine çeşitli çalışmaları bulunan Karaçam bu şarkiyatçılardan bazılarını İslam Ansiklopedisine madde olarak yazdı. Bunlardan ünlü Fransız şarkiyatçısı Rene’ Basset, ünlü Rus Şarkiyatçısı İlya Nikoloyeviç Berezin de var. Ferman Karaçam Ansiklopediye, Başkırt ve Tatar Türklerinin tanınmış şair ve yazarı Mecit Gafuri ile Cumhuriyet dönemi fikir, sevgi, eylem adamı, eğitimci ve yönetici Fethi Gemuhluoğlu’nu, bir dönemin fikir, eylem adamı ve şair olan Osman Yüksel Serdengeçti’yi, Türk Edebiyatının önde gelen şairlerinden Behçet Necatigil’i ansiklopediye madde olarak yazmış ve bu maddeler yayımlanmıştır. Ayrıca Karaçam yine Türk Edebiyatının en ünlü ve zarif şairi olarak tanınan Cahit Zarifoğlu’nu da İslam Ansiklopedisine madde olarak yazdı. Bu madde de Ansiklopedide yayımlanmıştır. Bir ekiple birlikte İslam Araştırmaları dergisini çıkarıp yayın koordinatörlüğünü yaptı. Ayrıntı Dergisinin kurucu yöneticiliğini yaptı.

Karaçam; iletişimin çeşitli sorunları ile ilgili çok sayıda panel ve konferanslarda yer aldı, seminerler verdi, uzun bir süre Üsküdar Milli Gençlik Vakfı’nda (MGV) yönetici olarak çalıştı. Bu dönemde çalışan gençlere ve öğrencilere yönelik eğitim – öğretim faaliyetlerinde bulundu ayrıca ulusal ve uluslararası düzeyde panel ve konferanslar düzenleyerek bunlara yönetici ve panelist olarak
katıldı.

Şiir, röportaj, makale, tanıtım, inceleme yazıları ile edebi, siyasi ve biyografi çalışmaları; Yeni Devir, İlim ve Sanat, Nehir, Talebe, İslam Ansiklopedisi, Muştu, Vahdet, İslam Dergisi, Kadın ve Aile, Yeni Şafak, Gül Çocuk, Haber 7, Haber 2B, Ay Vakti, Hüner, Kayıtlar, Mavera, Yeni Dünya gibi Ansiklopedi, Gazete, İnternet Haber ve dergilerde yayımlandı. Öte yandan Karaçam’ın yayınlanmış eserlerinde yer alan; Acı, Nakış, Kor Ayaklar, Açelya adlı şiirleri seslendirilmiş olarak ayrı ayrı albümlerde yayınlanmıştır. Bunlardan Acı ve Nakış şiirleri bestelenmiştir. Ayrıca Acı şiiri Arapça ve Farsçaya, Karanfil adlı şiir kitabından bazı eserleri de İngilizceye çevrilmiştir. Karaçam, bir süre Ümraniye, Alia İzzet Begoviç Kültür Merkezinde “Okuma Dersleri” adı altında, halka açık edebi ve kültürel dersler verdi. Ayrıca Üsküdar Anadolu İmam Hatip Lisesinde (AİHL) bir dönem sözleşmeli “Edebi Metinler” Öğretmeni olarak çalıştı. 1997-1998 yıllarında Marmara FM radyosunda Genel Müdürlük yaptı. 1999 yılında Radyo 7’yi, 2006 yılında İstanbul’un Sesi Radyosunu kurdu ve bu kuruluşlarda yöneticilik yaptı. Karaçam sırasıyla Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) Yönetim Kurulu Üyeliği, Başkan Yardımcılığı, Yüksek Danışma Kurulu Üyeliği gibi görevlerde bulundu. Bu sırada birkaç yıl süreyle Türkiye’de Ulusal, Bölgesel ve Yerel kategorilerde yayın yapan televizyon ve radyolarda yılın başarılı haber spikeri, programcı ve diğer birçok dalda başarılı olanların seçiminde jüri üyeliği yaptı. RTÜK, TRT ve RATEM’in ortaklaşa düzenlediği yılın başarılı program, programcı ve haber spikeri seçiminde Karaçam jüri üyeliğine RATEM’i temsilen katıldı. Bu dönemde yine RATEM’i temsilen mahkemesi devam eden bazı davalarda bilirkişi olarak bulundu. Ferman Karaçam 2005 yılında Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üye seçimi için AK-PARTİ kontenjanından müracaat etmiş, ancak TBMM’de yapılan oylamada yeterli oyu alamayarak seçilememiştir. Son olarak Sosyal, Kültürel, İletişim, Siyasi ve Biyografik konularda henüz yayınlanmamış kitaplar üzerinde çalışmaktadır. Ayrıca Karaçam, uzun zamandır Haber 7’de Sosyal, Siyasal, İletişim konularında ülkemizin ve dünyanın çeşitli sorunları ile ilgili yazılarını sürdürmektedir. Karaçam, 1981 yılında evlendi ve üç erkek çocuğu var.

ESERLERİ
Karanfil : Şiir 1. Baskı 2000, 2. Baskı 2002
Aşk Buzlu Bir Yanardağ : Şiir 1. Baskı 2000 2. Baskı 2005
Yetim Çağrışımlar : Şiir – Deneme 1. Baskı 2002
Yaralı Öyküler : Öykü – Deneme 1. Baskı 2007

SON KATILIM: 10 MAYIS


İyilik, ‘Ben’de Başlar!

  • YARIŞMANIN AMACI NE?İyilik konusunda 'farkındalık bilinci' oluşturmayı amaçlıyoruz.
  • KİMLER KATILABİLİR?Ön Lisans, lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim alan 29 yaş altı öğrenciler katılabilir.
  • YARIŞMA TAKVİMİ NEDİR?İlan Tarihi: 25 Mart 2021
    Son Teslim: 10 Mayıs 2021
    Ödül Töreni: 26 Haziran 2021
Mavera Ödülleri 2021 Akif Emre Anısına İyilik, ‘Ben’de Başlar!

YARIŞMA DETAYLARI

YARIŞMA ÖDÜLLERİ

İlk 3 kişiye Dizüstü Bilgisayar İlk 13 kişiye Endülüs Seyahati

YARIŞMAYA KATIL

YARIŞMA TAKVİMİ

İlan Tarihi: 25 Mart 2021
Son Teslim: 10 Mayıs 2021
Ödül Töreni: 26 Haziran 2021

YARIŞMAYA TAKVİMİ