Hakkımızda

2013 yılında kurulan Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfı; insanlığa örnek olacak ahlaklı, ilim ve tevazu sahibi; sağlıklı ve erdemli nesiller yetiştirme gayesiyle yola çıkmıştır. Bu amaç doğrultusunda ulusal ve uluslararası birçok faaliyet icra eden vakfımız; ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacak, muhtelif alanlarda nitelikli çalışma yapacağına inandığı gençleri imkanları nispetinde desteklemektedir.

Her yıl farklı bir konu özelinde icra ettiğimiz ve geleneksel hale getirdiğimiz “Mavera Ödülleri” yarışmasının gayelerinden birkaçı da gençlerimizin sürekli muhatap olacağı mühim konularda farkındalıklarını arttırmak, bu nevi ehemmiyet arz eden konuların gençlerimizin gündeminde yer edinmesini sağlamak, geleceğimiz olan gençlerin ürettiği fikirleri, düşünceleri, tespit ettiği sorunları ve çözümleri ortak bir havuzda toplayıp çağı yakalamak; gençliğin bakış açılarını daha iyi anlayıp kuşak çatışmasını  önleyecek köprüler oluşturmaktır.

Yarışmamızda dereceye giren öğrencilerimize birbirinden güzel ödüller takdim edilmesinin yanı sıra yazmış oldukları denemeler Türkçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere üç farklı dil derlenerek kitap haline getirilmekte ve böylece genç zihinlerimizin kalemlerinde dökülen satırların yayın hayatına kazandırılması amaçlanmaktadır.

ÖZÜNÜ BİL:

  1. ÖZ: Bir kimsenin kendi mânevî varlığı, zâtı.İnsanın yaratılışında var olan hususlar, hilkat, huy, tıynet, mizaç, maya.
  2. Öze dönmek, özgün insani benliğe dönmek, kendi yapıcı, ilerici ve bilinçlendirici kültürel ve fikri değerlerimize dönmek demektir.
  3. Kendi özünü bilmek, kendi kırılganlık ve faniliğinle yüzleşebilmek.

 

ÖZGÜRLÜK:

  1. Hürriyet, soyluluk, nefsin tutkularından kurtulmadır. (İslam Ansiklopedisi)
  2. Fârâbî’ye göre hürriyet/özgürlük: Erdemli olmakla hürriyeti eşanlamlı sayar. Kibirlenme ve alçalma şeklindeki iki aşırılığın ortasında yer alan erdemi ifade eder.
  3. Mutasavvıflara göre hürriyet/özgürlük: Fakr kavramı. Fakr, insanın hiçbir şeye sahip olmamasından çok Allah’tan başka hiçbir şeyin insana sahip olmaması demektir.
  4. Sezai Karakoç’a göre özgürlük: Allah’tan alınan görevle gelen özgürlük, mutlak özgürlükten öz almış, hamuruna maya katmış, gerçek özgürlüktür. Özgürlük, diriliş insanı için, bir sorumluluktur. Sorumluluk da özgürlük.
  5. Rasim Özdenören’e göre özgürlük: Allah’a teslim olmanın sırrını elinde tutan başka hiçbir şeye teslim olmaz. O’na karşı özgürlük ilanına kalkışansa her şeye köle olur.
  6. Ali Şeriati’ye göre Özgürlük: Mutlak özgürlük yalnızca Allah’a aittir ve insan ilahi niteliklere bürünebildiği ölçüde özgürlüğe ulaşabilir.

Anahtar Kelimeler:
Mükellefiyet, Sorumluluk, Fıtrat, Teklif, Hürriyet

Tanıtım Filmi Metninden:

Zincirlenmiş zihinlere özgürlük zindanları inşa ediliyor. Birbirinden farklı ama aynı cüretkâr renklerle boyanmış duvarları, görünmez bir kalemle çiziliyor parmaklıkları…

Kurmaca bir dünyada cezbedici bir hayat sunuluyor insanlığın sofrasına; tv, sinema, lüks, moda, para, meta, sosyal medya… Hür bireyleri popüler prangalarla özgürleştiriyor Modernizmin tornası, Geri kalmışların topraklarına özgürlük gülleri bırakıyor Savaş Uçakları.

Herkesleşmenin reçetesi veriliyor modanın pençesinde, keskin tırnaklar parçalayıp elbiseleri, teşhirciliğe hapsediyor bedenleri… Kalın çizgilerle belirleniyor güzelliğin hudutları, çirkinlikle yaftalanan her zarafete vuruluyor neşter darbesi, estetik ve dolguyu dikte ediyor moda kraliçeleri.

Simsiyah gecelerin zifiri karanlıklarında kimliksizleştiriliyor insanlık, hevasına tabi olanların sloganları akıyor keskin dişleri arasından; ye, iç, eğlen, dilediğin gibi yaşa… arzuladıkları hedonizmin sınırsızlığı, vehimleri… Tapındığı tüm putları arkasına alarak kıskandırırcasına iblisi, sonsuzluğu vaat ediyor, dünyanın fani efendileri…

Direniyor sahte özgürlükler seline kapılmayanlar, özgünlüğün yitirildiği bu çağda kendisini arıyor. Biliyor! Kendisini arayan Öz’ünü bulacak, Özünü bulan Özgürlüğüne kavuşacak.

“Özünü Bil, Özgür Ol!” deneme yarışması,

TÜM DÜNYADAN LİSANS VE ÖN LİSANS ÖĞRENCİLERİNİN KATILIMIYLA başladı!

Haydi sen de özgürlüklerin prangalandığı bu çağda, yazacağın denemeyle özünün derinliğindeki hürriyeti keşfet…

Mavera Ödülleri deneme yarışması için son başvuru tarihi 31 Mayıs 2023.

Başvuru için www.maveraodulleri.com

 

Medya Sponsorumuz